کشور ما به دلیل سابقه و قدمت بسیار طولانی که دارد از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان صنایع‌دستی با ارزش فرهنگی زیاد و پتانسیل صادرات محسوب می‌شود. در این میان سهم برخی استان‌ها از این قضیه بیش از بقیه بوده و یکی از آن استان‌ها، زنجان است. از بزرگ‌ترین حوزه‌های فعالیت استان زنجان که یکی از پایه‌های اقتصادی آن نیز به شمار می‌رود می‌توان به صنایع‌دستی مسی اشاره کرد. این گروه از صنایع‌دستی نمود بارز و جلوه درخشان پیوند صنعت و هنر است و به یکی از نمادهای اصلی زنجان تبدیل شده است.

خیلی از کسانی که به زنجان سفر می‌کنند مبهوت هنر ظریف مسگری در بازارهای توریستی این شهر می‌شوند. درصورتی‌که شما نیز در مورد محصولات بی‌نظیر زنجان کنجکاو شده‌اید و می‌خواهید آن را بیشتر و بهتر بشناسید با ما همراه باشید. در این میان اما لازم است برای شما اشاره کنیم که نیازی نیست تا برای دیدن صنایع‌دستی زنجان و خرید آنها به این استان سفر کنید! شما می‌توانید درون خانه خود بنشینید و به‌سادگی و با صرف زمان بسیار کوتاهی، تنها با دیدن مجموعه بزرگ و آنلاین مرداس مارکت خرید خود را به ثبت برسانید.

 

آنچه که باید درمورد صنایع‌دستی مسی بدانید

تنوع بی‌نظیر صنایع‌دستی

نگاهی به تاریخچه فلز مس و جایگاه آن در زندگی انسان

همان‌طور که می‌دانید انسان‌های اولیه تا مدت‌ها تنها می‌دانستند که با ترکیب کردن خاک و آب و ساختن گل می‌توانند ظروفی بسازند و از آنها استفاده کنند. سال‌های زیادی گذشت تا انسان با مفهوم معدن و استخراج فلز از دل آن آشنا شود. برخلاف تصور عموم، آهن نخستین فلزی نیست که بشر با آن آشنا شد بلکه فلز مس اولین برخورد انسان و فلزات است! انسان به‌مرور دریافت که با حرارت دادن این فلز می‌تواند صنایع‌دستی مسی بسازد و نیازهای خود را رفع کند.

سابقه استفاده انسان از مس و ساختن صنایع‌دستی مسی به بیشتر از 9 هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. در آن زمان فناوری پیشرفته‌ای برای ترکیب کردن مس با سایر فلزات و ساختن آلیاژ وجود نداشت و مس را به‌صورت خالص استفاده می‌کردند. بعدها با کشف کردن بقیه فلزات، آلیاژهای متنوعی ساخته شد و کیفیت و استحکام ظروف مسی نیز افزایش پیدا کرد. صنایع‌دستی که با فلز مس تهیه شدند به‌مرور بسیار پیشرفته‌تر شدند و با طرح‌های گوناگون و پیچیده نیز تولید شدند.

جالب است بدانید که نقش مس در پیشینه صنایع‌دستی زنجان بسیار پررنگ و اساسی است. این فلز از هزاران سال قبل در این محدوده کشف شده و مسگران ایرانی از پیش‌گامان توسعه کاربردهای مس در جهان هستند. می‌گویند وقتی در زمان صدر اسلام بهره‌گیری از بشقاب‌های طلا و نقره ممنوع اعلام شده بود، صنعتگران و مسگران زنجانی با تولید و رونق ظروف مسی، نقش بزرگی در رفع نیازهای روزمره افراد داشتند.

 

آنچه که باید درمورد صنایع‌دستی مسی بدانید

صنایع‌دستی زیبای استان زنجان

صنایع‌دستی مسی و تاریخ ایران

داستان فلز مس در تاریخ ایران فراز و نشیب فراوانی داشته است. همواره از این فلز برای ضرب کردن سکه بهره برده می‌شده و در دوره‌هایی، به‌عنوان آیتم حیاتی در تولید و صنعت کشور از آن یاد می‌شد. بزرگ‌ترین نقطه عطف صنایع‌دستی مسی در تاریخ ایران را می‌توان به زمان سلجوقیان ارجاع داد. در آن دوره شهر زنجان یکی از قلب‌های تپنده حکومت برای تولید محصولات مسی محسوب می‌شد. پس از آن دوره، وقتی که ایلخانان نیز بر ایران مسلط شدند فلز مس مجدد در رأس توجه صنعتگران قرار گرفت.

سلطان الجایتو نقش بزرگی در تکامل صنایع‌دستی مسی ایران داشت و ازآنجایی‌که شهر زنجان به مرکز حکومت وی بسیار نزدیک بود، جهش بسیار بزرگی از این بابت به وقوع پیوست. صنایع‌دستی بسیار متنوعی در این شهر تولید می‌شود که طرف‌داران بسیار زیادی را به خود جلب کرده و درصورتی‌که بتوان آن را به‌صورت صحیح مدیریت کرد ارزآوری بسیار زیادی برای کشور خواهد داشت.

آشنایی با انواع صنایع‌دستی مسی شهر زنجان

شهر زنجان خواستگاه نمونه‌های بسیار متنوعی از ظروف و تولیدات مسی بوده که شما نمی‌توانید مدل آن را در هیچ جای دیگری پیدا کنید. هم اکنون این امکان برای شما فراهم شده است که به‌صورت آنلاین از بزرگ‌ترین نمایشگاه محصولات مسی زنجان دیدن کنید و نسبت به خرید صنایع‌دستی اقدام کنید. وب‌سایت بزرگ فروشگاه مرداس مارکت برای شما در هر ساعت از شبانه‌روز در دسترس بوده و با دسته‌بندی بسیار ظریف و دقیقی که دارد، انتخاب و خرید را برای شما تسهیل کرده است.

آنچه که باید درمورد صنایع‌دستی مسی بدانید

محصولات مسی ساخته شده در استان زنجان

 

این مجموعه مصنوعات دکوری بسیار متنوعی دارد که شما می‌توانید هرکدام را که بپسندید برای خود سفارش بدهید. برای نمونه می‌توانیم به چراغ گردسوز مسی با طرح سنتی ناصرالدین‌شاه اشاره کنیم که با ظریف‌ترین و زیباترین نقوش آراسته شده است. همچنین نباید از ست هفت‌سین این مجموعه نیز غافل شویم. شما می‌توانید برای آنکه از سال نوی خود را با فضایی اصیل و هنری آغاز کنید از این محصول برای خود سفارش دهید و آن را در کوتاه‌ترین زمان تحویل بگیرید.

در زمان خرید صنایع‌دستی نباشد از لوازم مختلفی که هنرمندان برای زمان پذیرایی تهیه کرده‌اند، مانند بستنی‌خوری، آجیل‌خوری، ظروف سرو غذا و میوه و سالاد به‌سادگی گذشت. هرکدام از این محصولت با بهترین کیفیت و استادانه‌ترین روش‌های تولید صنایع‌دستی تهیه شده‌اند تا شما بتوانید خانه و آشپزخانه خود را با آنها به‌خوبی تزئین کنید. برای آنکه به لحظات خاص خود غنا و اصالت بیشتری ببخشید می‌توانید به فروشگاه مرداس مارکت سر بزنید. برای این کار اینجا کلیک کنید.

تضمین مرداس مارکت برای مخاطبان

همه افرادی که به فکر خرید صنایع‌دستی مسی هستند معمولاً دغدغه‌هایی که دارند که مجموعه مرداس مارکت همه آنها را بررسی کرده و در پی رفع آنها تلاش می‌کند. برای نمونه در زمان تهیه صنایع‌دستی که از مس ساخته شده‌اند معمولاً مسئله مرغوب بودن متریال به‌کاررفته مطرح می‌شود. در این میان باید اشاره کنیم که همه تولیدات مجموعه مرداس مارکت با بهترین فلز مس موجود در شهر زنجان تولید می‌شود و از این بابت هیچ نگرانی نخواهید داشت. همچنین این مجموعه به شما تضمین قیمت و سالم بودن کالا را نیز می‌دهد.

 

آنچه که باید درمورد صنایع‌دستی مسی بدانید

بهترین محصولات مسی موجود در ایران را از مرداس مارکت بخواهید

 

کلام آخر

ما در این مقاله برای شما به گوشه‌هایی از تاریخ کهن و طولانی فلز مس در جهان و ایران اشاره کردیم. همچنین بیان کردیم که این فلز برای تولید نمونه‌های مختلفی از ظروف و لوازم دکوری استفاده می‌شود. شما می‌توانید با سفارش دادن صنایع‌دستی مسی موردنیاز خود از مرداس مارکت، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به باکیفیت‌ترین تولیدات مسی موجود در کشور دسترسی داشته باشید.