قیدار نبی

بنای بقعه به قیداربن اسماعیل بن ابراهیم (ع) که از پیامبران بنی اسراعیل است، تعلق دارد. این بنا ابتدا بر روی سه ردیف سنگی سبز تراشیده، و باآجر ساخته شده است و ترکیب کلی آن، از دو «چهارتاقی» چسبیده به هم تشکیل یافته است. چهارتاقی نخستین به عنوان هشتی با پوشش گنبدی ساخته شده و سقف آن بر چهار جرز استوار گشته است. در حد فاصل دو جرز، از سمت غرب، در ورودی بقعه قرار گرفته است. این چهارتاقی ساخته شده است؛ با این تفاوت که دیوار به جرز بارنا شده است. تا ارتفاع یک متری، دورتادور بنا، با کاشی های شش گی رنگهای فیروزه ای، بنفش، سیاه و سفید پوشیده شده است. بر فران گنبد دوپوششهای نشسته است: پوشش نخستین، سقف بقعه را تشک می دهد و از درون با گچبری های بسیار زیبایی پوشیده شده است. این گچبری ها با نقشهای گل و بوته، لچک و ترنج، تصویر خیالی فرشتگان درخت تزئینی که همان درخت معروف زندگی است، و پرندگان بسیار زیبا طراحی شده اند و همه آنها با دو رنگ آبی و طلایی جلوه گر شده اند. در گوشواره های جرز شرقی، تزئینات اولیه بر اثر رطوبت حاصله از فیل پوش های سقف فرو ریخته اند که در دوران قاجاریه مرمت یافته اند.

تزئینات بنا با توجه به سبک گچ بریها و مفهوم تصويرها به دوره صفویه مربوط است. ساختمان بقعه در سه تاریخ به پایان رسیده است ساختمان بقعه در سال ۷۱۹ هجری قمری بنا نهاده شد؛ گنبد بنا در سال ۷۵۱ | هجری قمری بر فراز آن ساخته شد، و گچ بری بنا در قرن ۱۱ هجری قمری اجرا شد. گنبد این بنا، در عین سادگی، بسیار جالب و به سبکی خاص و از نوع گنبدهای زنگوله ای است.

ضریح قیدار نبی به طرز زیبایی از چوب گردو ساخته شده است و تزئیناتی از قبیل طرح های هندسی و گل و بوته را بر روی آن حکاکی کرده اند. در دوران صفویه به لحاظ حفاظت آن، ضریح دیگری بر آن نصب گردیده که با ترکیبی از گره سازی و شمسه اجرا شده است.

این بقعه را زایرسرای بزرگی محصور کرده است که با طرح مستطیلی و به سبک خاصی ساخته شده و تقلید ناقصی ازسبک بناهای چهار ایوانی است.

به استثنای ضلع شرقی صحن بنا که طاق نماست، در بقیه ضلع های، حجره هایی را به عنوان محل سکونت زائران احداث شده است. حجره های ضلع غربی، به جهت شیب تند زمین، در دو طبقه ساخته شده که طبقه زیرین آن به محل مرکب زایران اختصاص داشته است. در کنار در ورودی ضلع جنوبی دو برج دیده می شود که بر یک پایه ساخته شده اند و زنجیر عدالت جهت دادخواهی مردم از آن آویزان است.

منبع :راهنمای جامع ایرانگردی