گرد سوز مسی

این نوع چراغ‌های نفتی در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفتند جنس بدنه این چراغ‌ها معمولاً فلز، شیشه و سفال است. چراغ گردسوز قدیمی دارای یک فیتیله به شکل گرد است که دور شیشه به صورت دایره قرار می‌گیرد همچنین حالت فیتیله، موجب بزرگ بودن شعله همچنین تولید نور و گرمای بیشتری می‌کند به دلیل شکل گرد مانند شعله این چراغ  آن را چراغ گردسوز می‌نامند. امروزه برای تزیین دکوراسیون داخلی منازل که دارای سبکی سنتی هستند چراغ گردسوز جایگاه ویژه‌ای دارد. با روشن شدن این نوع چراغ‌ها نوری ملایم و آرامش بخش و حس گرم و صمیمی به فضای خانه می‌بخشد.

انواع چراغ گردسوز قدیمی

چراغ  گردسوز قدیمی از نظر بدنه، رنگ بندی، طرح، اندازه در انواع مختلف وجود دارند از انواع این چراغ‌ها می‌توان به چراغ‌های مسی، سفالی، برنجی و میناکاری شده اشاره کرد. 

چراغ لمپا

این مدل چراغ بیشتر از چراغ  گردسوز مورد استفاده قرار می‌گرفتند که دلیل آن دسترسی راحت به سوخت و قیمت ارزان این نوع  چراغ ها است چراغ لمپا مانند شمع دارای یک فیتیله نفتی و تک شعله است که برای جلوگیری از خاموش شدن شعله در برابر باد دور آن یک شیشه قرار می‌گیرد.

گردسوزهای فلزی و شیشه‌ای

گردسوز مسی

در واقع نسل جدید چراغ‌های لمپا همین گردسوز‌های فلزی و شیشه‌ای هستند. شکل فیتیله این کالا تغییر کرده و جنس آن از فلز است در گذشته چراغ گردسوز برنجی قیمت گرانتری نسبت به چراغ لمپا داشتند اما به علت ضخیم بودن فیتیله و نوردهی بیشتر همچنین ماندگاری بالای بدنه فلز مانند، این مدل چراغ‌ها را جایگزین چراغ لمپا شدند.

 عملکرد چراغ‌هایی که از جنس شیشه هستند، همانند انواع دیگر است با این تفاوت که جنس این نوع چراغ‌ها از کریستال و شیشه هست. چراغ‌های شیشه‌ای قیمت بالاتری نسبت به نمونه‌های فلزی دارند برخی از نمونه‌های این مدل چراغ‌ها دارای طرح‌هایی مانند ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه وجود دارد که دارای ارزش بالایی هستند.

کاربرد چراغ گردسوز قدیمی

 

استفاده در دکوراسیون

 برای اینکه دکوراسیون منزلتان یک جلوه زیبایی سنتی و قدیمی ببخشید از این چراغ‌های می‌‌توانید به عنوان لوازم تزئینی و دکوری روی طاقچه، کنار آینه،  روی سفره هفت سین و نیز روی میز استفاده کرد. وجود چراغ در کنار آینه نماد شادی گرما و روشنی است همچنین برای روشن شدن فضای خانه بسیار کاربردی هستند.

جمع آوری برای کلکسیون

این چراغ‌های فقط جنبه تزیینی ندارد زیرا به دلیل افزایش عمر و کیمیاب شدن آنها ارزش چراغ‌های عتیقه بالا می‌رود و می‌توان آنها را برای کلکسیون جمع آوری کرد به عنوان مثال گردسوز‌های قدیمی آلمانی و روسی بسیار گرانبها بوده و جنبه کلکسیونی دارد.  

طراحی چراغ

چراغ‌های گرد سوز کاربرد تزئینی دارند و در انواع مختلف و متناسب با سلیقه‌ها در بازار عرضه می‌شوند با این نوع چراغ‌ گرد سوز تزیینی با طرح‌های متفاوت را می‌توان در شهرهای مختلف پیدا کرد به عنوان مثال چراغ‌های مسی بیشتر در شهر زنجان یافت می‌شود همچنین نوع سفالی این چراغ‌ها را بیشتر در لالجین همدان مشاهده می‌شود و چراغ‌های گردسوز میناکاری شده بیشتر در شهر اصفهان دیده می‌شود.

چراغ گردسوز مسی نانو شده

خرید چراغ لمپا قدیمی

بدنه چراغ‌های لمپا از شیشه و سفال ساخته شده که نسبت به چراغ‌های برنجی آسیب‌پذیرتر بوده همچنین ترمیم آن نیز سخت تر است به همین علت هنگام خرید چراغ‌های لمپا از سلامت بدنه‌ی آنها حتماً اطمینان حاصل کنید.